Каппадокия Туры

KAPADOKYA

VİDEO

KAPADOKYA

KAPADOKYA


Yağmur ile rüzgarın, tarihle coğrafyanın birlikte bestelediği senfonik şiir;

Katpatuka, yani "Güzel Atlar Ülkesi"
Kapadokya, Nevşehir ili merkez olmak üzere Kayseri, Kırşehir, Niğde, ve Aksaray illerine yayılmış bir bölgedir. Daha dar bir alan olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden oluşmaktadır.

Bölgenin tarihi M.Ö. 3000'lerde yaşamış Asur ticaret kolonileri ve Hititlere kadar gitmektedir. Kapadokya Bölgesi 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bir coğrafyadır. Binlerce yıllık tarihinde; Paleolitik dönem insanlarından Hititlere, Perslerden Romalılara kadar, birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve barındırdığı her kültürün bıraktığı izlerle yoğrulmuş, adeta yaşayan bir tarih ve doğa harikasıdır.

Tarih boyu Kapadokya'da kimler yaşamıştır dersek, sırasıyla; Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar diyebiliriz.

Bölgenin bereketli vadilerinden inen sel sularının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla, masalsı görünümdeki “Peri Bacaları” adı verilen oluşumlar ortaya çıkmıştır. Kapadokya'yı kaplayan yumuşak tüfün kolayca oyulabilmesinden dolayı kayada yaşam biçimi nesiller boyunca devam etmiş, daha sonraki yüzyıllarda inzivaya çekilen keşişler için uygun bir ibadet yeri olmuştur.

Dört mevsimi de birbirinden etkileyici olan Kapadokya'da, kış mevsiminde yağan kar, peribacalarını tıpkı bir dantel gibi örter. Baharda ise açan gelincikler ve yabani bademler insanın içini adeta yaşama sevinciyle doldurur.

UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Miras listesinde 1985 yılında 357. sırada ''Göreme Doğal ve Tarihi Milli Parkı'' olarak kayıtlı bulunan Kapadokya, doğal yapısı ve kültürel çeşitliliği ile haklı olarak Dünya''daki özgün yerini almıştır. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan alanlar içinde, Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı yer almaktadır.

Bölgeyi ziyaret için Dünya'nın dört bir yanından gelen yerli yabancı çok sayıda ziyaretçi; tarihe, kültüre ve doğa harikalarına doğru yaptığı geziyle, sadece Nevşehir'i tanımakla kalmayıp, aynı zamanda halkının engin konuk severliğini de tanımaktadır.
Bölgede başta sıcak hava balonu, trekking, dağ bisikleti, atlı safari olmak üzere bir çok doğa sporu olanakları barındırmaktadır.

Gökyüzünde zarifçe süzülen balonlardan, Kapadokya’ya baktığınızda bölgenin çekiciliğini daha net görebilirsiniz ve yeryüzü hakkındaki fikirleriniz değişebilir.

© Copyright 2020. Her haklı saklıdır.

Bize Ulaşın

+90 384 212 44 77

+90 532 791 44 77

bilgi@apartdeluxe.com

İstiklal Cad. No:7
Merkez / Nevşehir

Daireler siz değerli misafirlerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak tasarlanmıştır.

Pamukcu Deluxe

Sosyal Medya

Pamukcu Residence ev rahatlığını residence konforuyla harmanlayarak misafirlerinin hizmetine sunmaktadır.